Bliži se Svjetski dan šećerne bolesti, pneumonije i kronične opstruktivne plućne bolesti, povodom čega je Hrvatski savez dijabetičkih udruga na Cvjetnom trgu organizirao javno-zdravstvenu akciju “Reagiram i preveniram”. Građani su mogli doći izmjeriti šećer u krvi i sve vezano uz respiratorne bolesti, ali se i savjetovati sa stručnjacima.
U Hrvatskoj je prema procjenama stručnjaka više od pola milijuna stanovnika oboljelo od dijabetesa. Ovogodišnji slogan povodom obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti “Prepoznajte svoj rizik, saznajte svoj odgovor”, stavlja fokus na važnost prepoznavanja čimbenika rizika od nastanka šećerne bolesti, a predsjednica Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga Zrinka Mach, naglašava što je još ključno u reduciranju broja oboljelih od dijabetesa.
“Ne možemo utjecati naravno na sve, ne možemo utjecati na dob ili na neku genetsku povezanost, ali možemo utjecati na naše zdrave životne navike i kada bi počeli tako zaista zdravo živjeti i voditi računa što jedemo, kako jedemo, koliko se krećemo, onda bi vjerojatno za nekih 10 15 godina imali manji broj oboljelih od šećerne bolesti.”
Načelnica Sektora za primarnu zdravstvenu zaštitu i zdravstveni turizam Ivana Portolan Pajić istaknula je i zabrinutost za sve većim brojem ljudi u Hrvatskoj koja ima takozvani preddijabetes, što s vremenom može dovesti do pojave šećerne bolesti.
“Upravo zbog toga je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje u suradnji s Ministarstvom zdravstva odobrio laboratorijsku pretragu otkrivanja preddijabetesa, odnosno HbA1c, koji će se moći provoditi ne samo za kontrolu šećerne bolesti, već i za otkrivanja preddijabetesa.”
Gordana Pavliša iz Klinike za plućne bolesti KBC-a Zagreb ističe kako su plućne bolesti, uz dijabetes, jedne od najčešćih bolesti u populaciji, od čega čak 11 posto odrasle populacije boluje od Kronične opstruktivne plućne bolesti.
“Nažalost velika većina njih nije dijagnosticiran, zbog toga što KOPB… jedan od najvažnijih rizičnih faktora je pušenje i naši pušači nekako simptome KOPB-a smatraju normalnima i vezuju ih uz pušenje.”
Zbog toga Pavliša apelira svim pušačima koji kašlju duže od dva mjeseca da se jave liječniku ne bi li na vrijeme otkrili bolest i počeli je liječiti. Javnost sve više zabrinjava i sve veći broj oboljelih od hripavca. Pomoćnik ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Tomislav Benjak, kaže kako točan broj zaraženih nije poznat, ali da je otprilike 70 posto onih koji su došli na drive in punkt od HZJZ-a pozitivno na hripavac.
“Ovi naši drive in punktovi koji su bili za covid praktički sve više postaju drive in za hripavac. Evo jučer i prekjučer je bilo sve više ljudi. Nažalost, događa se ono na što je struka upozoravala, smanjenje cjepnog obuhvata rezultirat će u jednom trenutku epidemijom ovakvih stanja i to se sad događa, za što smo čak mislili da smo potencijalno radicirali.”
Stručnjaci plućnim bolesnicima savjetuju da se cijepe protiv pneumokoka, gripe i covida 19, a sve građane pozivaju na redovite pretrage, kao i na odaziv na ovakve javno-zdravstvene akcije jer je, ističu, prevencija ključna.
Izvor i foto: Media servis