U Tehnološko inovacijskom centru u Virovitici, u organizaciji Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, održana je edukacija za obveznike s područja Virovitičko-podravske županije. Tema ovog stručnog skupa bili su sukobi interesa i podnošenje imovinskih kartica, a istoj su, između ostalih, prisustvovali zamjenici virovitičko-podravskog župana, Marijo Klement i Igor Pavoković, predstavnici gradova i općina, pročelnici, direktori i ravnatelji gradskih i općinskih tvrtki…
Ines Pavlačić, zamjenica predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, nakon pozdravnih riječi Marija Klementa, zamjenika virovitičko-podravskog župana, istaknula je da je edukacija dio redovnih aktivnosti Povjerenstva, koje provodi obuke za obveznike Zakona o sprječavanju sukoba interesa diljem Hrvatske.
- Ova edukacija odnosi se na primjenu Zakona, praksu Povjerenstva, te sve izazove u njegovoj provedbi. Kroz ovakvu neposrednu interakciju s obveznicima, Povjerenstvo ima priliku uvidjeti koji su problemi na terenu i kako ih riješiti – izjavila je Pavlačić.
Zakon o sprječavanju sukoba interesa, koji je na snazi od 25. prosinca 2021. godine, značajno je proširio krug obveznika, uključujući ne samo državne dužnosnike, već i lokalne čelnike. Ovaj zakon, uz ostalo, uvodi obvezu podnošenja imovinskih kartica na godišnjoj razini. Pavlačić je naglasila da su i dalje prisutni problemi s nepravovremenim podnošenjem kartica.
- Iako je obveza podnošenja kartica jasno propisana, Povjerenstvo i dalje bilježi brojna kašnjenja. Imovinske kartice za prethodnu godinu trebaju biti predane do 31. siječnja, no često se dogodi da obveznici to ne učine na vrijeme – kazala je Pavlačić.
U pogledu sankcija, zamjenica predsjednice Povjerenstva objasnila je da se sankcije mogu kretati od opomena, koje predstavljaju najblažu kaznu za manje povrede Zakona, pa do novčanih kazni. Najniža novčana kazna iznosi 530 eura, dok najviša može doseći čak 5300 eura. Ipak, visina sankcija ovisi o okolnostima svakog pojedinog slučaja, odnosno težini prekršaja.
O važnosti ovakvih edukacija govorio je i Berislav Androš, načelnik Općine Sopje.
- Smatram da je bitno prisustvovati ovakvim predavanjima kako bi obveznici bili upoznati s promjenama koje se događaju što se zakona tiče, a koje naravno utječu i na nas same. Moram reći da do sada nije bilo nikakvih problema, svake godine u zakonskom ruku ispunim svoju obvezničku dužnost, a tako će biti i dalje – zaključio je Androš.
(www.icv.hr, Fotografije: Kristijan Toplak)