U Velikom Rastovcu održana je središnja komemoracija povodom 34. obljetnice pogibije petorice hrvatskih branitelja – Josipa Klobučara, Zdravka Kevčića, Miroslava Međimurca, Vlade Golika i Karla Stojakovića, koji su 20. svibnja 1992. godine položili svoje živote u Modriči.
Obilježavanje je započelo u jutarnjim satima u Orahovici, kod spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima, gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće. Počast su odali orahovački gradonačelnik Milan Babac, ratni dozapovjednik 2. bojne 132. brigade HV, pukovnik Goran Sokol, predstavnici braniteljskih udruga te brojna izaslanstva.
Tom prigodom započela je i 7. memorijalna biciklistička vožnja od Orahovice do Velikog Rastovca, u kojoj je sudjelovalo 14 biciklista. Njihovim dolaskom u Veliki Rastovac započeo je središnji dio komemoracije kod spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima.
Vijenac su položili gradonačelnik Orahovice Milan Babac, predstavnici braniteljskih udruga te izaslanstva koja su sudjelovala u obilježavanju. Pokrovitelj ovogodišnje komemoracije bilo je Ministarstvo hrvatskih branitelja, a okupljenima se u ime ministra obratio izaslanik ministra i glavni tajnik Ministarstva Ivica Akmadža, istaknuvši važnost trajnog očuvanja sjećanja na hrvatske branitelje i njihovu žrtvu.
Riječi zahvale i poštovanja uputili su i dožupan Virovitičko-podravska županija Marijo Klement, načelnik Općine Crnac Matija Grgurić te ratni dozapovjednik 2. bojne 132. brigade HV Goran Sokol, prisjećajući se hrabrosti, zajedništva i žrtve hrvatskih vitezova.
Nakon komemoracije, izaslanstva su na gradskom groblju u Orahovici odala počast Miroslavu Međimurcu, jednom od poginulih heroja Modriče, dok je u kapeli u Velikom Rastovcu služena sveta misa zadušnica za sve poginule hrvatske branitelje.
Dostojanstvenim programom još jednom je odana počast hrvatskim vitezovima čija je žrtva trajno upisana u povijest Domovinskog rata i ostaje trajni podsjetnik na cijenu hrvatske slobode.
Grad Orahovica










